Jak zvýšit sebedůvěru v podnikání?

Důvěra v sebe, tolik důležitá pro rozjezd podnikání i vnitřní spokojenost, a zároveň tolikrát snižovaná, ať už výchovou, společenskými měřítky nebo vlastními zkušenostmi. 

Přitom právě sebedůvěra nám do života přináší pocit klidu, radosti a energii tvořit. Když věříme v sebe, přirozeně cítíme i bezpečí, sebejistotu a motivaci. Nehroutíme se při každém neúspěchu. Nebojíme se plnit si sny. Nebojíme se jít do akce. Strachy nás neovládají, protože víme, že žijeme v souladu se svým ikigai

Sebedůvěru značně ovlivňuje to, jestli opravdu víme kdo jsme, a to na hlubší úrovni než jen “Jana Nováková z Prahy, učitelka”. Potřebujeme vědět, co nám dělá a nedělá dobře, co chceme a nechceme, co děláme rádi a co ne. Potřebujeme vědět, jaká je naše autentická a unikátní záře. Co přesně je na nás magnetického? Ve chvíli, kdy tohle dokážeme identifikovat a nahlas pojmenovat, obrovsky to zvyšuje naši sebedůvěru.

Abychom to zjistili, musíme se naučit pojmenovávat své emoce a myšlenky. Potřebujeme se také naučit vnímat i projevy v těle. A to ideálně “online”, během celého dne. Pocity a myšlenky k nám mluví neustále, ale my je zásluhou vnějšího rozptýlení často neslyšíme. Tím se stáváme jejich obětí.

Jak si potom můžeme věřit, že? Naopak, když se dobře známe a reagujeme na své potřeby, znamená to, že svůj život tvoříme. Jsme tvůrkyně a s tímto pocitem se rozhodujeme. Tvoříme si to podle sebe, protože přesně víme, co “podle sebe” je. 

Postavit se do role tvůrkyně je prvním krokem pro zvýšení sebedůvěry. Přestat jen automaticky reagovat na to: 

  • Co chtějí druzí, abychom udělali
  • Co od nás ostatní chtějí slyšet
  • Co by se podle společnosti mělo
  • Jak by se to mělo
  • Co by bylo vhodné
  • Co není vhodné, tudíž bychom to neměli dělat

3 základní předpoklady pro zvýšení sebedůvěry tedy jsou VNÍMAT SE -> POZNAT SE -> DĚLAT ROZHODNUTÍ PODLE SEBE.

Skvělým nástrojem k získání sebedůvěry, která je pro rozjezd vlastního podnikání zásadní, je projít si vlastním ikigai procesem. Protože kdo zná své ikigai, zná svoji hodnotu.

Pomáhám ženám objevit své IKGAI a magnetickou záři.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů