Proč se dostáváme do vnitřního tlaku?

Prvním důvodem je, že se porovnáváme s druhými.  Místo toho, abychom vnímali sami sebe, své pocity a zaměřili se na to, co doopravdy nám samotným přináší radost (kde máme své ikigai), soustředíme se na to, co mají druzí a co my na rozdíl od nich nemáme. Když se napojíte sami na sebe, můžete například zjistit, že vám dělá radost dovolená na chatě v horách a nepotřebujete být na Bali. Nebo zjistíte, že nemusíte mít všeobecný přehled jako druzí, protože vám ve vašem životě k ničemu není a nebudete se kvůli tomu cítit hloupě. Dokud nezačnete vnímat sami sebe, trápíte se pocitem, že ostatní jsou lepší a chcete být jako oni…chytří, bohatí, hubení, atd. Identifikujte tedy to, co dělá šťastnými vás.  

Dalším důvodem je, že chceme být dokonalé. Chceme být dokonalé podnikatelky, mámy, kuchařky, manželky, dokonalé v práci, dokonalé ve všem, co děláme. 

Co je ale dokonalé? Víte přesně, jak vypadá dokonalost? Většina lidí ji ani nedokáže popsat, ale přesto potřebují být dokonalí. Jak se ale mohou k tomu cíli dostat, když ani neví, jak vypadá? Když ze svého života smažete potřebu dosáhnout dokonalých výsledků a začnete si užívat samotnou cestu, najednou uvidíte, jak úžasné a radost přinášející je vše, co děláte.

To, že zaměřujeme pozornost na chyby a na to, co se nám nepovedlo, je dalším důvodem, proč sami sebe vidíme negativně a dostáváme se do tlaku. Každý v životě dělá chyby, ale záleží, jak se na ně díváme. Místo toho, abyste sami sebe bičovali, přistupte k chybám jako k informaci. Chyba je příležitost udělat to příště lépe. Uvědomte si, že neděláte chyby záměrně, v danou chvíli jste to udělali nejlépe, jak jste uměli. Takhle nad tím přemýšlí tvůrkyně.

JAKÉ JSOU PRAKTICKÉ KROKY, KTERÉ VÁM POMOHOU ZMÍRNIT VNITŘNÍ TLAK?

          1. Chvalte se. Naučte se vnímat, co se vám ten den povedlo, co jste zvládli, a pochvalte se za to. I za maličkost si zasloužíte pochvalu. Uvědomte si, že ne každý zvládne uvařit dobré jídlo, ne každý zvládne dojet autem do práce, ne každý umí svému tělu dát odpočinek ve vaně. Co jsi zvládla zrovna dnes ty? Můžete si to i zapisovat do své „knihy pochval“. Když ji za měsíc otevřete, uvidíte, jak úžasné jste.

          2. Nenadávejte si. Mnoho lidí samo sebe shazuje, ponižuje a nadává si. Nedělejte si to. Vy si to nezasloužíte. To, že odešlete mailing se špatným odkazem, že připálíte jídlo nebo zapomenete koupit máslo, neznamená, že jste neschopní, nešikovní nebo kdoví jakými slovy sami sebe častujete. Takové věci se prostě v životě dějí a dějí se každému z nás. Tím, že si za ně nadáváme, jen sami sobě snižujeme vlastní hodnotu a dáváme si do svého podvědomí informace, jak jsme špatní.

Takže akční krok pro vás – kdykoliv sami sebe přistihnete, že si takhle ubližujete, zastavte se a omluvte se sami sobě. Pokud máte pocit, že se shazujete automaticky a ani si to neuvědomujete, poproste své blízké, aby vás upozornili vždy, když sami sebe kritizujete nebo si nadáváte. A obráceně, i vy můžete pomoci svým blízkým, partnerovi nebo dětem tím, že je zastavíte, když budou znehodnocovat sami sebe.

3. Zpomalte. Začněte vše dělat alespoň o trochu pomaleji. Víc u toho dýchejte. Zpomalte chůzi. Vnitřní tlak a zrychlené tempo vám totiž rychlejší a lepší výsledky nezajistí. Naopak, vaše síla vychází z klidu.

Tohle jsou první tři kroky, kterými doporučuji začít.

Koučka v oblasti seberealizace a sebenalezení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů