Sebepodpora je zdroj Tvé vnitřní síly

Znáte ten pocit, kdy zvládnete nějakou překážku a říkáte si, že konečně bude chvíli klid? Jenže bum, přichází nějaká další. V podnikání i životě je to nahoru a dolů. Každý to máme v jiné intenzitě a v jiné frekvenci, ale všichni někdy něco nepříjemného řešíme.

Říká se, že vesmír nám naloží tolik, kolik zvládneme. S touto vírou se žije lehčeji. Když věříme v sebe i život, nemáme takové tendence padat do role oběti. Mnohem víc se nám daří zůstávat v pozici tvůrkyně. Jako tvůrkyně máme své úspěchy ve svých rukou. Měníme náš život. Hledáme řešení. Vidíme světlo na konci tunelu.

Někdo takovou „víru“ nazývá pozitivní myšlení. Já jsem používání tohoto spojení díky své praxi hodně omezila, protože se setkávám se ženami, které se za každou cenu snaží být pozitivní. Jenže je to jen póza navenek a uvnitř to tak necítí. A to není cesta. Naopak takovým tzv. pozitivním myšlením potlačují své opravdové pocity, které jsou extrémně důležité. Posilují sebereflexi a pomáhají vám se správně rozhodovat.

Možná si teď říkáte: „A co mám teda dělat?“

Říkám tomu sebepodpora. Podporovat sama sebe, dodávat si odvahu a víru v sebe a v život. Víra nás chrání před strachem. Když věříme:

 • v sebe
 • v život
 • v to, že to zvládnu
 • v to, že bude líp
 • v to, že mám dost síly
 • ….

Pomáhá nám to nedostat se do paralýzy strachu. Místo toho, abychom se opakovaně máchaly ve svém bahně, stále nad tím přemýšlely a dávaly pozornost na to špatné, co nás potkalo, obraťme svou pozornost vpřed – na to, co můžeme udělat.

Ale POZOR, rozhodně to neznamená, že když nás něco zranilo, když cítíme smutek, vztek nebo jinou zdánlivě negativní emoci, tak ji potlačíme a budeme za každou cenu pozitivní. Naopak, dovolte si ji prožít, přijměte ji, protože i takové emoce jsou naprosto přirozenou součástí života. Přesto s nimi často bojujeme. Díky boji je pak prožíváme déle, než potřebujeme a ničí nás.

Když víme, že nepříjemné emoce přichází a odchází, dovolíme si je cítit a díváme se vpřed, dokážeme se s nepříjemnými situacemi vyrovnat dříve. Podporujeme tím samy sebe a svou vnitřní sílu. Vytvořte si své sebepodporující prohlášení. Nahraďte „já to nezvládnu“ / „už nevidím cestu“ / „tohle nemá cenu“ tvůrčími myšlenkami, které probudí vaši vnitřní sílu.

Tady je pár příkladů takových vět:

 • „I když teď nevím jak, věřím si, že to zvládnu.“
 • „Přijímám tuto situaci, a vím, že to dokážu.“
 • „I přesto se mám ráda a najdu řešení.“
 • „Jsem v pořádku tak, jak jsem. Nikdo na světě není dokonalý.“
 • „Dělám to nejlepší, co umím, jsem dobrý člověk a vše, co se děje jsou pro mě zkušenosti, abych to mohla udělat znovu lépe.“

Dopřávejte si sebepodporu každý den. Dostaňte si pod kůži svou jedinečnost. A pokud se vám to nedaří, můžete si dopřát ikigai koučink, který je efektivním nástrojem k aktivaci vnitřní síly a objevení svého ikigai. 

Koučka v oblasti seberealizace a sebenalezení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů